Identyfikowanie użytkowników po adresie IP.

Internet - ułatwia przepływ informacji i zwiększa jego pewność i szybkość. Od razu widać jednak słaby punkt, którym jest adres IP. W przypadku większości użytkowników Sieci adres IP jest przydzielany na stałe, może być jednak współdzielony przez wiele osób lub dynamicznie zmieniany. Nie wszyscy też mogą otrzymać tak zwane publiczne adresy IP, bezpośrednio widoczne w Internecie na równi z innymi. Ponieważ zbiór publicznych adresów IP jest na wyczerpaniu i nawet przy najbardziej oszczędnym gospodarowaniu nie wystarczyłby na pokrycie wszystkich potrzeb, część użytkowników otrzymuje prywatne adresy IP, widoczne wyłącznie w ramach sieci LAN, a łączność z Internetem uzyskują za pośrednictwem odmiany routera wyposażonej w funkcję NAT.

Możliwe są następujące scenariusze:
  1. Stały publiczny adres IP. Taki adres może być w zasadzie używany zamiennie z imieniem i nazwiskiem użytkownika danego komputera. Każdy serwis internetowy, z którego usług korzysta się za pomocą tak skonfigurowanego komputera, może jednoznacznie powiązać ze sobą wszystkie wizyty i określić położenie geograficzne komputera z dokładnością do kilku kilometrów. Oczywiście, z komputera może korzystać wiele osób i w wielu przypadkach sądy stwierdzały, że adres IP nie może być automatycznie kojarzony z użytkownikiem widniejącym na umowie z dostawcą łącza internetowego, jednak nie zraża to przedsiębiorstw analizujących ruch sieciowy.
  2. Zmienny publiczny adres IP. Podobnie jak w poprzednim przypadku. komputer można jednoznacznie powiązać z adresem, za pomocą którego korzysta z usług internetowych. Różnica polega na tym, że co jakiś czas - zależny od dostawcy łącza internetowego - adres podlega zmianie w ramach pewnego ograniczonego zbioru. Zwiększa to nieco (choć nieznacznie) poziom anonimowości.
  3. Niepubliczny adres IP komputera, stały publiczny adres IP routera. Taka sytuacja występuje w przypadku, gdy jedno łącze internetowe jest współdzielone przez wiele komputerów za pośrednictwem lokalnego routera. W takim przypadku za pomocą adresu IP nie można jednoznacznie zidentyfikować komputera, jednak zawsze będzie on zgłaszał się pod tym samym adresem.
  4. Niepubliczny adres IP komputera, zmienny publiczny adres IP routera. Sytuacja najkorzystniejsza z punktu widzenia anonimowości użytkowników, jednak nie uniemożliwiająca zidentyfikowania użytkownika.

Inne sposoby identyfikowania użytkowników

Adres IP to najbardziej bezpośredni środek identyfikowania komputerów, a więc i ich użytkowników. Nie jest to jednak jedyny sposób, w który można określić tożsamość. Wiele usług i aplikacji przesyła między klientem a serwerem informacje mogące zdradzać bardziej charakterystyczne cechy komputera lub osoby. na przykład:

  • Nazwę i wersję przeglądarki internetowej.
  • Nazwę i wersję programu pocztowego.
  • Lokalny adres IP komputera znajdującego się w sieci wewnętrznej, za reuterem.
  • Listę odwiedzonych dotychczas stron WWW.
  • Listę zainstalowanych na komputerze modułów dodatkowych przeglądarki WWW oraz systemowych krojów pisma.
Szczegóły dotyczące zakresu inwigilacji będą podawane przy okazji opisywania konkretnych usług - sieci WWW, poczty elektronicznej, komunikatorów internetowych.


Źródła i Literatura:
Radosław Sokół - "Jak pozostać anonimowym w sieci", Wydawnictwo Helion 2015, ISBN:978-83-283-0660-8.
Polish language edition published by HELION S.A. Copyright© 2015.
Copyright© 2015 Wydawnictwo HELION S.A
WWW: http:pl/helion.pl (księgarnia internetowa, katalog książek)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *