Komponenty i model architektoniczny sieci IEEE 802.11

Na rysunku 1. widoczny jest model opracowany przez grupę roboczą 802.11. W modelu tym najmniejszym blokiem składowym bezprzewodowej sieci LAN jest podstawowy zbiór usług (Basic Service Set - BSS), składający się ze stacji bezprzewodowych wykonujących ten sam protokół MAC i ubiegających się o dostęp do tego samego, współdzielonego medium bezprzewodowego. BSS może być obiektem izolowanym albo przyłączonym do magistrali zwanej systemem dystrybucyjnym (Distribution System - DS) za pośrednictwem punktu dostępowego (Access Point - AP). W ramach BSS stacje komunikują się ze sobą nie bezpośrednio, lecz właśnie za pośrednictwem punktu dostępowego: stacja nadawcza wysyła odpowiednią ramkę do punktu dostępowego, ten zaś przesyła ją do stacji docelowej. Podobnie rzecz się ma w przypadku komunikacji dwóch stacji należących do różnych BSS-ów: stacja nadawcza wysyła odpowiednią ramkę do "swego" punktu dostępowego, który - za pośrednictwem systemu dystrybucyjnego - dostarcza ją do punktu dostępowego w docelowym BSS-ie, który to punkt dostępowy ostatecznie przesyła wspomnianą ramkę do stacji docelowej. Punkt dostępowy spełnia rolę przekaźnika w ramach swego BSS-u oraz rolę pomostu między połączonymi BSS-ami.
BSS stanowi bliski odpowiednik tego, co w literaturze określane jest mianem "komórki" (cell). Jeśli chodzi o naturę systemu dystrybucyjnego, to może on mieć formę przełącznika (switch), sieci przewodowej lub sieci bezprzewodowej.

 Rysunek-1.Rozszerzony zestaw usług-IEE-802.
Rysunek-1. Rozszerzony zestaw usług-IEE-802.

Wyjątkiem o dopisanej zasady pośrednictwa punktu dostępowego jest tzw. niezależny BSS (independent BSS - IBSS), w ramach którego poszczególne stacje mobilne komunikują się ze sobą w sposób bezpośredni. Zazwyczaj istnieje on w formie tymczasowej, jako sieć ustanowiona ad-hoc.
W prostej konfiguracji przedstawionej na rysunku 1. każda stacja przynależy do jednego BSS-u, czyli znajduje się w zasięgu innych stacji tegoż BSS-u. BSS-y nie muszą być jednak rozłączne: mogą "nakładać się" geograficznie, czyli posiadać wspólny obszar. Każda ze stacji znajdujących się na takim wspólnym obszarze przynależy do dwóch (lub więcej) BSS-ów. Ponadto związek danej stacji z konkretnym BSS-em nie musi mieć charakteru permanentnego: stacja może zmieniać swe położenie, przemieszczając się między BSS-ami, może także po prostu zostać wyłączona.
Zbiór dwóch lub więcej BSS-ów połączonych za pomocą systemu dystrybucyjnego nazywany jest rozszerzonym zestawem usług (Extended Service Set - ESS). Z perspektywy warstwy LLC cały ESS jawi się jako (logicznie) pojedyncza sieć LAN.


Źródła i Literatura:
William Stallings - "Kryptografia i Bezpieczeństwo sieci komputerowych" - Koncepcje i metody bezpiecznej komunikacji. Wydanie V, Wydawnictwo Helion 2012, ISBN: 978-83-246-2987-9.
Polish language edition published by HELION S.A. Copyright© 2012.
Copyright© 2012 Wydawnictwo HELION S.A
WWW: http:pl/helion.pl (księgarnia internetowa, katalog książek)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *