Reprezentacja i transfer danych

Protokoły warstwy aplikacji definiują dwa aspekty interakcji programów - reprezentację i sposób transferu danych.

Tabela. Dwa kluczowe aspekty działania protokołu warstwy aplikacji.

Aspekt Opis
Reprezentacja danych Składnia wymienianych danych, szczególna postać informacji wykorzystywana do transmisji, reprezentacja wartości liczbowych oraz treści plików.
Transfer danych Interakcje między klientem i serwerem, składnia i znaczenie wiadomości, dopuszczalne i niedopuszczalne formy wymiany danych, obsługa błędów, zakończenie interakcji.

W przypadku nieskomplikowanych usług obydwa aspekty funkcjonowania mogą być opisane za pomocą pojedynczego standardu protokołu. Bardziej złożone serwisy często bazują na oddzielnych standardach. Na przykład wspomniany wcześniej protokół DAYTIME został opisany w pojedynczej specyfikacji, która zawiera informacje o tym, że data i czas są reprezentowane za pomocą łańcucha ASCII oraz że transfer danych ogranicza się do przesłania odpowiedzi ze strony serwera i zamknięcia połączenia. W kolejnym punkcie został natomiast opisany mechanizm dostarczania stron WWW, który bazuje na oddzielnym protokole opisu strony oraz protokole transferu treści. Twórcy protokołów wyraźnie rozgraniczają te dwa elementy komunikacji:

Zgodnie z przyjętą konwencją słowo transfer występujące w nagłówku specyfikacji protokołu warstwy aplikacji oznacza, że protokół odnosi się do części związanej z przekazywaniem danych.


Źródła i Literatura:
Comer Earl Douglas - "Sieci Komputerowe i intersieci-kompendium wiedzy każdego administratora" Wydanie V, Wydawnictwo Helion 2012, ISBN: 978-83-246-3607-5.
Polish language edition published by HELION S.A. Copyright© 2012
Copyright© 2012 Wydawnictwo HELION S.A
WWW: http:pl/helion.pl (księgarnia internetowa, katalog książek)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *