Nagłówki i warstwy

Każda warstwa obsługi protokołów wykonuje pewne operacje, które mają na celu zagwarantowanie odbioru danych w odpowiedniej kolejności. Aby wykonać wspomniane operacje, oprogramowanie działające w każdej z jednostek musi wymieniać dodatkowe informacje. W tym celu każda warstwa jednostki wysyłającej dane dodaje do pakietu pewne nadmiarowe informacje. Analogiczna warstwa systemu odbiorczego usuwa te informacje z pakietu i uwzględnia je w swoim działaniu.
Dodatkowy blok danych dodany przez określony protokół jest nazywany nagłówkiem. W zrozumieniu zasady posługiwania się nagłówkami pomocny będzie przykład pakietu przesyłanego w sieci między dwoma komputerami przedstawionymi na rysunku u dołu Nagłówki są dołączane do pakietów danych przez oprogramowanie warstw systemu nadawczego w chwili, gdy pakiety są przez nie przetwarzane. Oznacza to, że stosowny nagłówek dodaje warstwa transportowa, następnie warstwa internetowa itd. Zatem przechwycony w sieci pakiet będzie zawierał nagłówki w kolejności przedstawionej na rysunku.

Rysunek. Zagnieżdżenie nagłówków w pakiecie przesyłanym przez sieć.

Choć na rysunku wszystkie nagłówki mają jednakowy rozmiar, w praktyce nie ma uniwersalnego rozmiaru nagłówka. Ponadto nagłówek warstwy transportowej ma charakter opcjonalny. Przyczyna występowania różnic w rozmiarze nagłówka stanie się oczywista po przeanalizowaniu zawartości poszczególnych nagłówków. Z kolei wiedząc, że warstwa fizyczna służy przede wszystkim do tego, żeby formować transmitowany sygnał danych, nie należy się spodziewać, że będzie dołączała specjalny nagłówek.


Źródła i Literatura:
Comer Earl Douglas - "Sieci Komputerowe i intersieci-kompendium wiedzy każdego administratora" Wydanie V, Wydawnictwo Helion 2012, ISBN: 978-83-246-3607-5.
Polish language edition published by HELION S.A. Copyright© 2012
Copyright© 2012 Wydawnictwo HELION S.A
WWW: http:pl/helion.pl (księgarnia internetowa, katalog książek)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *