Procesory CPU

Fizycznie mikroprocesor to krzemowa płytka wielkości około 1cm². Jest ona podatna na działanie czynników zewnętrznych, dlatego należy ją umieścić w ochronnej powłoce: ceramicznej, plastikowej lub metalowej (rysunki u dołu ). Obudowa mikroprocesora ma wyprowadzenia (nóżki, piny) umożliwiające przepływ informacji w postaci impulsów elektrycznych po zamontowaniu go w gnieździe płyty głównej.

Procesor jest kolejnym kluczowym elementem komputera. W zależności od platformy sprzętowej (płyty głównej i podstawki pod procesor) w swoim komputerze możesz znaleźć jeden z kilku typów procesorów pochodzących od dwóch producentów — AMD oraz Intel.
Core 2 Duo w wersji przeznaczonej do montażu w podstawce LGA775.
Core 2 Duo w wersji przeznaczonej do montażu w podstawce LGA775.

W przypadku procesorów Intel Pentium IV oraz Intel Celeron D wygląd zewnętrzny się nie zmienia.

Intel Pentium IV w wersji przeznaczonej do montażu w podstawce Socket 478.
Intel Pentium IV w wersji przeznaczonej do montażu w podstawce Socket 478.

W przypadku procesorów Intel Celeron D wygląd zewnętrzny się nie zmienia. Musisz bardzo uważać, aby nie pogiąć lub nie ułamać delikatnych nóżek procesora w trakcie montażu lub demontażu CPU.
Warto pamiętać o tym, że procesor należy do tych podzespołów komputera, które najrzadziej ulegają uszkodzeniu. Praktycznie w ogóle się nie psują, a jeśli już, to są to bardzo sporadyczne wypadki i zazwyczaj spowodowane ingerencją użytkownika — ukruszenie rdzenia, złamanie nóżki bądź spalenie w wyniku nieumiejętnego podkręcania i problemów z chłodzeniem.

AMD Athlon 64 w wersji dla podstawki Socket 754.
AMD Athlon 64 w wersji dla podstawki Socket 754.

Musisz bardzo uważać, aby nie pogiąć lub nie ułamać delikatnych nóżek procesora w trakcie montażu lub demontażu CPU.

AMD Athlon 64 w wersji dla podstawki Socket 939.
AMD Athlon 64 w wersji dla podstawki Socket 939.

Kiedyś na rynku panowały procesory z rodziny AMD Athlon w obudowie dla gniazda Socket A — rysunek u dołu (AMD Athlon XP lub AMD Sempron). Można było w łatwy sposób doprowadzić do ich uszkodzenia — ukruszenia rdzenia poprzez nieumiejętny montaż radiatora. Najczęstszym objawem tego typu uszkodzenia było częste zawieszanie się procesora. Teraz wszystkie nowe procesory, w tym również produkty firmy AMD, są zabezpieczone specjalną blaszką, pod którą znajduje się rdzeń — rysunek u góry (AMD Athlon 64).

AMD Athlon 64 X2 w wersji dla podstawki AM2
AMD Athlon 64 X2 w wersji dla podstawki AM2

AMD Athlon XP lub AMD Sempron w wersji dla podstawki Socket A.
AMD Athlon XP lub AMD Sempron w wersji dla podstawki Socket A.

W przypadku tego procesora należy uważać na delikatne nóżki.
Przy montażu lub demontażu procesora musisz zwracać uwagę, aby nie połamać delikatnych nóżek znajdujących się na spodzie. W starych modelach procesorów firmy Intel oraz we wszystkich procesorach AMD nóżki są podatne na uszkodzenia. Dzieje się tak, ponieważ na małej przestrzeni umieszczono bardzo wiele wystających cienkich drucików — nóżek, których liczba może sięgać nawet 940 sztuk. W przypadku gniazda LGA775 problem ten nie występuje, ponieważ na spodzie procesora zamiast nóżek mamy specjalne kontakty — ich również nie powinniśmy dotykać.

Obecnie można spotkać kilka różnych typów obudów mikroprocesorów:
  1. PGA (ang. Pin Grid Array) - popularny standard obudów z nóżkami w kształcie symetrycznej siatki. Powstało kilka odmian standardu PGA:
    • PPGA (ang. Plastic PGA) - obudowa PGA, w której do osłony rdzenia wykorzystano plastikową powłokę.
    • CPGA (ang. Ceramic PGA) - obudowa PGA, w której do osłony rdzenia wykorzystano ceramiczną powłokę.
    • FC-PGA (ang. Flip Chip PGA) - obudowa PGA, w której rdzeń został przeniesiony na górną część obudowy w celu lepszego odprowadzenia ciepła i został zatopiony w plastikowej osłonie.
    • FC-PGA2 (ang. Flip Chip PGA2) - obudowa PGA podobna do FC-PGA, w której rdzeń w plastikowej osłonie został dodatkowo ukryty pod stalową blaszką.
  2. SPGA (ang. Staggered PGA) - odmiana PGA, w której rozmieszczenie nóżek w rzędach i kolumnach jest niesymetryczne.
  3. SECC (ang. Single Edge Contact Cartridge) - specyficzny typ obudowy pochodzący z czasów, gdy nie potrafiono umieścić pamięci cache drugiego poziomu w strukturze rdzenia mikroprocesora (Pentium II i III, Athlon). Mikroprocesor jest przylutowany do płytki drukowanej wraz z pamięcią cache L2, a całość jest umieszczona w plastikowej obudowie w postaci kartridża.
  4. SEPP (ang. Single Edge Processor Package) - obudowa podobna do SECC z tą różnicą, że nie ma plastikowej osłony. Była stosowana w tańszych wersjach procesorów typu Celeron i Duron.
  5. Micro-FCBGA (ang. Flip Chip Bali Grid Array) - typ obudowy bazujący na BGA (ang. Bali Grid Array) z nóżkami zakończonymi małymi kulkami poprawiającymi przepływ prądu między procesorem a gniazdem.
  6. LGA (ang. Land Grid Array) - typ obudowy opracowany przez firmę Intel, w którym nóżki zastąpiono specjalnymi pozłacanymi stykami.



Źródła i Literatura:
Bartosz Dankowski, Andrzej Pyrchla - "abc sam naprawiam Komputer". Wydanie II, Wydawnictwo Helion 2011, ISBN: 978-83-246-3269-5.
Tomasz Kowalski - "Kwalifikacja - E.12 - Montaż i ekspoatacja komputerów osobistych i urządzeń peryferyjnych". Wydawnictwo Helion 2012, ISBN: 978-83-246-5103-0.
Polish language edition published by HELION S.A. Copyright© 2011, 2012.
Copyright© 2011, 2012 Wydawnictwo HELION S.A
WWW: http:pl/helion.pl (księgarnia internetowa, katalog książek)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *